Всім відомо що товарно-матеріальні цінності, що належать установі, не можуть бути безхазяйними. Вони обов’язково повинні знаходитись на відповідальному зберіганні у матеріально відповідальних осіб, які призначаються наказом керівника суб'єкта.
Тому кожна установа має МВО. Матеріально відповідальна особа (МВО) - це працівник, якому довірені за характером виконуваних ним трудових обов’язків підзвітні цінності і на якого на підставі наказу керівника установи, укладеного договору, посадової інструкції покладено повну матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну з його вини.
В обов’язковому порядку повну матеріальну відповідальність несуть працівники, з якими в установленому порядку укладено договір про повну матеріальну відповідальність. Випадки, коли відповідно до законодавства працівники несуть матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної з їх вини установі, визначено у ст. 134 КЗпП.
Згідно зі ст. 135 КЗпП письмовий договір про повну матеріальну відповідальність може бути укладений з працівником, який досяг 18 років та:
1) займає посаду або виконує роботу, безпосередньо пов'язану із зберіганням, обробкою, продажем (відпуском), перевезенням або використанням у процесі виробництва переданих йому цінностей;
2) виконує роботу за трудовим договором про дистанційну роботу або про надомну роботу і користується обладнанням та засобами власника або уповноваженого ним органу, наданими йому для виконання роботи.
Тепер про реалії життя. Щодо дистанційної роботи і відповідальності за майно (ноутбук або монітор) яке установа вам надала для роботи вдома то все зрозуміло.
А от з матеріальною відповідальністю в самій установі не все так однозначно. Чому так?
Далі я вам наведу приклад з сьогодення коли МВО може потрапити у невигідну позицію з моменту заключення договору з ним на повну матеріальну відповідальність.
По перше, МВО може бути призначений зараз будь-хто незалежно від посади яку він обіймає в установі.
По друге, що важливо(!), загальний грошовий розмір матеріальної відповідальністі може перебільшувати його посадовий оклад в 100 і більше разів. Як тоді зрозуміти ПОВНУ матеріальну відповідальність?
По третє, МВО може нести матеріальну відповідальність за майно яке знаходиться у різних приміщеннях і до якого мають вільний доступ інші робітники установи. Які, звісно, не несуть матеріальної відповідальністі за це майно!
До чого я веду? А до того що в такому випадку МВО ФІЗИЧНО не може нести повну матеріальну відповідальність за майно яке знаходиться у нього на обліку, іншими словами укладання договору з ним є фікцією (або службовою підставою) з боку роботодавця. І хоча з юридичного боку все буде гаразд, все буде добре тільки до щорічної інвентаризації.
Як на мене, то я би такий випадок розцінював як КОНФЛІКТ інтересів при виконанні службових обов'язків особою МВО, але відділ комплаенсу конфлікт інтересів для себе трактує тільки через призму корупції. Тому після укладання такого договору МВО залишається з матеріальним тягярем сам на сам. До речі за функцію МВО ніякої надбавки до зарплатні не передбачено. Саме час "сушить сухари".
Тому я вважаю що МВО повинна бути людина яка обіймає як мінімум керівну посаду, і яка має підлеглих, які можуть оперативно провести позапланову інвентаризацію. В іншому випадку то може бути фахівець який безпосередньо займається обігом матеріальних цінностей і який має окрему кімнату для їх зберігання, а не рядовий Адміністратор серверу.
Кожен повинен займатися своєю справою, а не тим як зараз зручно для бухгалтерії!
Щасти вам.
Ваш VictorNox.
Комментариев нет:
Отправить комментарий
Что скажете?